Strok fižola: kaj je, za kaj je, lastnosti, kontraindikacije

V dolgem in napornem iskanju živil, ki spodbujajo zdravje, je vse večja težnja, da svoj pogled usmerimo na eksotične izdelke. Vendar je treba vedeti, da ima veliko živil, ki so že prisotna na naših mizah in jih pogosto uživamo na Zahodu, tudi odlične lastnosti.

Da bi iz teh izdelkov dosegli največjo korist, se je treba naučiti, kako jih pravilno kuhati, in razumeti, kateri so idealni obroki, v katere jih vključiti. Ravno zaradi tega je dobro poglobiti proučevanje nekaterih od teh živil.

Eden najpogosteje uporabljenih živil, katerih lastnosti niso dovolj znane, je  strok fižola . V mnogih primerih je strok fižola izključen iz prehrane, saj velja za odpadek.

Očitno je izključitev stroka fižola iz vaše prehrane zelo resna napaka, saj so pred kratkim odkrili  nešteto lastnosti  tega živila, ki lahko ne le pospešuje dobro počutje, ampak tudi  pomaga ohranjati postavo .

Tukaj je torej vse, kar morate vedeti o stroku fižola.

Strok fižola: kaj je

Z botaničnega vidika je strok fižola plod rastline, ki nosi ime  Phaseolus vulgaris . Stročnice, ki jih običajno uživamo kot vir beljakovin, fižol, so pravzaprav semena sadja, ki ga predstavlja zeleni del.

Na trgu lahko najdete  cele stroke fižola , sveže in konzervirane. Je pa  malo zaužit izdelek in presenetljivo je nešteto ljudi, ki mislijo, da je «zeleni del», torej mesnati del sadja, neužiten.

Očitno je to napaka. Čeprav imajo semena v resnici omembe vredne lastnosti in visoko vsebnost beljakovin, stroka fižola – ki je bogat z vlakninami in minerali – zagotovo ne smete zavreči.

Ko greste nakupovat v supermarket, bi bilo zato bolje kupiti svež in cel fižol, katerega lahko jeste tudi strok, ne pa samo posušena ali konzervirana semena.

Prehranske lastnosti stroka fižola

Strok fižola, kot že omenjeno, ne izstopa le po svoji svetli barvi in ​​votlinah v njem, ki vsebujejo semena, ampak tudi po izjemnih hranilnih in koristnih lastnostih za linijo.

Prvič, del, ki pokriva semena, ima   nezanemarljivo vsebnost vlaknin . V zadnjih letih se vse bolj poudarja pomen tako topnih kot netopnih prehranskih vlaknin za zdravje celotnega človeškega organizma.

Prehranskih vlaken pravzaprav človeško črevesje ne prebavi: ta pomemben organ nima potrebnih encimov za razgradnjo molekul.
Vendar pa je črevo (in natančneje njegov končni del) naseljeno s precejšnjim številom mikroorganizmov.

Ocenjujejo namreč, da je v človeškem organizmu 10-krat večje število bakterijskih celic kot v človeku, kar skoraj pomeni, da nas gostijo prav te, in ne obratno.

Ta podrobnost pa ni prav nič zaskrbljujoča, ravno nasprotno: če dobijo ustrezna hranila,  mikrobi,  prisotni v črevesju, izvajajo vrsto  koristnih dejanj  za um in telo, vključno s sintezo nekaterih molekul, povezanih z dobrim razpoloženjem. , kot tudi  proizvodnjo zelo  pomembnih vitaminov .

Čeprav primanjkuje encimov, ki bi lahko razgradili vlakna, je dobro vedeti, da se črevesna mikrobiota popolnoma prehranjuje s temi makrosestavinami.

To pomeni, da če zaužijete prehranske vlaknine, črevesna mikrobiota koristi in bo proizvajala kemične spojine, ki so koristne za celotno človeško telo. Ravno zaradi tega je v LARN (Referenčni vnos hranil in energije za italijansko populacijo) priporočljiv zaužitje približno 30 gramov na dan.

Fižol pod  je izredno bogat vir  vlaknin , ne samo v količini, ampak tudi v  kakovosti . To sadje, ki izhaja iz stročnic, dejansko vsebuje celulozo in hemicelulozo, pa tudi pektine (želirna vlakna, prisotna v sadju) in tanine.

Poleg vsebnosti vlaknin, ki je ena največjih in najbolj raznolikih trenutno znanih, strok fižola vsebuje tudi klorofil in številne flavonoide . Te molekule imajo zelo močno antioksidativno delovanje, ki preprečuje različne težave, vključno s poškodbami tkiva in povečanim oksidativnim stresom v celicah.

Poleg tega ne gre spregledati še ene zelo pomembne lastnosti stroka fižola: kljub prijetnemu okusu in visokemu nasitnemu učinku ima  popolnoma zanemarljiv energijski prispevek . To je torej živilo, ki ga je treba uporabljati ne le pri shujševalni dieti ali med napadom lakote , temveč kadarkoli, zahvaljujoč njegovi izjemni vsestranskosti.

Prednosti stroka fižola

Vse zgoraj predstavljene prehranske lastnosti se seveda prevedejo v čim več koristnih učinkov na človeško telo. Čeprav ni izčrpno, je bil že predstavljen učinek vlaknin v stroku fižola na črevesno mikrobioto in na koristi, ki jih ta lahko prinese za ljudi.

Topna in netopna vlakna, ki jih vsebuje strok fižola, pa imajo še eno zelo pomembno in veliko enostavneje za razlago lastnost: imajo visok nasičen učinek.

Glavna značilnost  prehranskih vlaknin  (in zlasti topnih vlaknin ) je pravzaprav  vezava vode, ki je  prisotna v okolju. Skozi vezi, ki nastanejo med prehranskimi vlakninami in vodo, dobimo gel, ki se nagiba k povečanju volumna.

Zanimivo je upoštevati, da ko ta gel nastane v želodcu, ponavadi zasede velik del razpoložljivega prostora. Če pa želodec nima več prostora, se občutek apetita umiri in ponavadi jemo manj.

Netopna vlakna pa nudijo še eno pomembno prednost. Ti namreč v vodi ne nabreknejo, ampak  upočasnijo praznjenje želodca . Vse to povzroči počasnejše praznjenje želodca, kar ima pomembno prednost, saj občutek sitosti traja dlje.

Poleg vidika, povezanega z občutkom sitosti, je bilo rečeno, da je strok fižola tudi zelo pomemben vir antioksidantov, zlasti flavonoidov. No, te snovi so lahko izredno koristne za dobro počutje kapilar, še posebej tistih v perifernih okončinah.

Zahvaljujoč tem molekulam je dejansko mogoče  preprečiti odlaganje maščob  v žilah in okrepiti njihove stene, izboljšati cirkulacijo in omejiti nekatere pomanjkljivosti, kot so krčne žile.

flavonoidi pokazala tudi pomembne učinke v zvezi z  nadzorom zadrževanje vode . Vse to je posledica preprostega opažanja, ki sega v devetnajsto stoletje: osebe, ki jedo večje količine strokov fižola, ponavadi izločajo več tekočine v 24 urah po obroku.

Na ta način je zaradi flavonoidov, prisotnih v notranjosti stroka fižola, mogoče na zelo zanimiv način omejiti zadrževanje vode, v boju proti celulitu in tekočim usedlinam, ki so osnova številnih kožnih nepravilnosti.

Strok fižola za hujšanje

Zanimivo je, da ima strok fižola vse prej kot zanemarljive shujševalne lastnosti. Dejansko uživanje strokov fižola spodbuja hujšanje z mehanizmi, ki delujejo na več frontah.

Prvi, o katerem že veliko razpravljamo, je tisti, ki sestoji iz nadzora apetita zaradi vlaknin. Pri precej manjšem občutku lakote je očitno težnja po zaužitju manjše količine hrane, s čimer se zmanjša povprečni dnevni vnos energije.

Drugi mehanizem, ki zajema koncepte kemije in biokemije, se nanaša na določeno molekulo, ki je prisotna v stroku fižola v velikih količinah,  fazaolamin .

Fazeolamin je s kemijskega vidika glikoprotein, ki vsebuje beljakovinsko podenoto in sladkorno podenoto. Ta molekula ima sposobnost, da  moti aktivnost alfa-amilaze , encima, ki ga proizvaja trebušna slinavka, ko se uvede kompleksna ogljikova hidrata.

Pravzaprav je alfa-amilaza sposobna razgraditi škrob (energijsko molekulo, ki jo vsebujejo kruh, testenine in pekovski izdelki) na številne manjše koščke. Na ta način lahko molekule z manjšo težo vstopijo v krvni obtok in jih celice absorbirajo, ki jih bodo uporabile za proizvodnjo energije ali njeno kopičenje.

Kadar pa zaužijemo preveč sladkorjev, aktivnost alfa-amilaze ni posebej zaželena, saj ponavadi povzroči zvišanje krvnega sladkorja in inducira odpornost na inzulin.

Faseolamina , kontrastne alfa-amilaze,  preprečuje rušenje škroba  na manjše kose. Na ta način škrobne molekule niso prebavljive in nemoteno prehajajo v črevesju ter se izločajo z blatom.

Glede na to, da – zahvaljujoč fazaolaminu – sladkorji niso popolnoma asimilirani, je jasno, da človeško telo preide v delno pomanjkanje energije in je kljub sitosti prisiljeno razgrajevati maščobe za podporo normalnih funkcij.

Zaradi tega je zaradi stroka fižola mogoče spodbuditi pojav hujšanja, brez nadaljnjih posledic za apetit.

Zaradi svojih shujševalnih lastnosti je strok fižola mogoče najti v različnih prehranskih dopolnilih za podporo nizkokaloričnih diet, kot sta Keto Slim Fit ali kapsule fižola Idealis .

Kontraindikacije in stranski učinki

Prehranske lastnosti stroka fižola so izredno zanimive, na nek način celo bolj kot pri slavnem semenu. Vendar pa je treba, tako kot pri vsaki kategoriji živil, pozornost nameniti zlorabi, ki ima lahko negativne posledice.

Pravzaprav, če zaužijete velike količine strokov fižola, se lahko soočite s pojavom napenjanja. To je neprijetno, a povsem normalno stanje, zaradi delovanja črevesnih mikroorganizmov, ki ob koncu presnove proizvajajo plin.

Nekateri posamezniki lahko delno ali v celoti ne prenašajo strok fižola, ki vsebuje molekulo s specifično beljakovinsko sestavo – fazaolamin. V primeru suma, da se izognete neželenim učinkom, kot so driska in bolečine v trebuhu, se je pred jemanjem priporočljivo posvetovati z zdravnikom.

Stroke fižola v zmernih količinah (na primer v obliki priloge) lahko  vzame vsak . Vendar je dobro vedeti, da obstajajo tudi  prehranska dopolnila za hujšanje, ki vsebujejo stroke fižola .

Pri teh izdelkih je povečana koncentracija učinkovin v stroku fižola, zato je treba biti pozoren na vnos  prehranskih dopolnil na osnovi fižola  in upoštevati največje odmerke, ki jih priporoča proizvajalec.

Zaključki

Strok fižola je prav posebno živilo, katerega poraba je pogosto omejena. Vendar ima ta sadež tako zanimive lastnosti kot semena, zato če želite ostati zdravi in ​​doseči pomemben shujševalni učinek, ga ne morete ne vključiti v svojo prehrano.