Napadi živčne lakote: vzroki in kako se z njimi boriti

Odnos med človekom in hrano je, kot vemo, precej zapleten. Številne živalske vrste, ki obstajajo na Zemlji, se hranijo, da si pridobijo energijo, da se branijo pred lakoto in, poenostavljeno, da preživijo.

Človek ima po drugi strani  hedonističen odnos do hrane , veliko bolj zapleten, kot si lahko predstavljamo. Očitno se tudi druge živalske vrste uživajo v hrani, ki jo zaužijejo (sicer brbončice z evolucijskega vidika ne bi imele smisla za obstoj), vendar so za človeka  veliko večji pomen vonji, okusi in celo kombinacija živil. , v mnogih primerih, kot enaka hranilna vrednost.

Kot zlahka uganete, govor na pomemben način vključuje  psiho  in  čustveno sfero  človeka, tako da svet psihologije že leta prepoznava motnje hranjenja kot resnične psihološke težave.

Prav v ta kontekst so postavljeni  napadi živčne lakote : gre za zelo zanimivo in kompleksno temo, ki jo je treba obravnavati, ki zajema dve zelo veliki in zanimivi področji, in sicer psihologijo in izobraževanje o hrani.

Na žalost, če jih ne obvladamo, so lahko napadi živčne lakote zelo resen problem, v nekaterih primerih pa celo smrtno nevaren.

Tukaj so torej vse informacije, ki jih potrebujete o napadih živčne lakote, da razumete, kaj so, kako jih razlikovati in predvsem kako se z njimi boriti.

Napadi živčne lakote: kaj so

Vsakemu se je vsaj enkrat v življenju zgodilo, da je požrl vse,  kar  je bilo v hiši, le da je  takoj po zaužitju občutil vztrajno krivdo  . Ta preprosta in pogosta situacija opisuje temeljne lastnosti resničnega napada živčne lakote.

Natančneje,  napad živčne lakote se  pojavi, ko je posameznik nagnjen k  uživanju velikih količin hrane , pogosto brez natančnih izbirnih meril,  tudi če organizem izrecno ne potrebuje energijskega vnosa  in ni v stanju podhranjenosti.

Ni naključje, da je bila v zadnji reviziji Diagnostično-statističnega priročnika duševnih motenj živčna lakota predstavljena kot prava motnja, ki jo je mogoče prepoznati z opazovanjem nekaterih simptomov in za katero so ustrezno raziskana zdravljenja.

Očitno je, da osebe, ki jih prizadene dejanska motnja – na podlagi simptomov, navedenih v zgoraj navedenem priročniku – potrebujejo ustrezne terapije, saj lahko težava onesposobi za vse življenje.

V večini primerov na srečo ni tako: tudi tisti, ki jih motnja ne prizadene, imajo lahko bolj ali manj pogoste napade živčne lakote.

Že samo dejstvo, da so ti pojavi občasni, ne pomeni, da se ni treba mobilizirati, da bi jih zmanjšali ali odpravili. Še posebej, če ste na določeni dieti, lahko majhno odstopanje od standardne prehrane ogrozi tedne in tedne truda.

Tudi če ne sledite ad hoc dieti, pa lahko napadi živčne lakote povzročijo težave, spremenijo vaš dnevni energijski vnos ali povzročijo prebavne motnje in kolitis (še posebej, če jeste različna živila v velikih količinah, kar preobremeni želodec in črevesje).

Da ne omenjam, da lahko napadi živčne lakote poleg fizičnega nelagodja ogrozijo tudi razpoloženje in duševno zadovoljstvo zaradi občutka krivde, ki sledi.

Razumevanje, kaj so napadi živčne lakote in v čem se razlikujejo od dejanskega apetita (tj. podprto s fiziološkimi in biološkimi potrebami), je sorazmerno preprosto.

Kot pri vsakem problemu pa je treba ustrezno razumeti  sprožilne dejavnike  in  mehanizme,  ki povzročajo njihovo ponavljanje, da bi prišli do opisa  možnih rešitev  in posledično izbrati zdravilo, ki najbolj ustreza potrebam posameznika.

Vzroki živčnih napadov lakote

Kot smo že omenili, so napadi živčne lakote povezani predvsem s pojavi psihološke narave, vendar ne izključno.
Vsekakor ima humoralna komponenta ključno vlogo pri določanju intenzivnosti in pogostosti napadov živčne lakote.

Da si lahko ta koncept jasno predstavljamo, je dovolj, da pomislimo na pregovorno situacijo: nakup in nezmerno uživanje sladoleda po razočaranju v ljubezni.

Očitno gre za figurativno predstavitev, značilno za romantično komedijo, vendar je pojav, ki se pojavlja, zelo realističen. Oseba, ki joka zaradi razhoda s partnerjem in vmes poje cel kozarec sladoleda, tega pravzaprav ne počne zaradi specifične potrebe organizma, ampak zaradi živčnega napada lakote.

V tem kontekstu postane hedonistična vloga hrane zelo jasna:  jemo tudi zato, da se tolažimo , da najdemo izhod za svoja močna čustva.

Celo dolgčas je čustvo, ki povzroča živčne in kompulzivne napade lakote, zaradi česar posameznik poje vse, kar je v shrambi, brez kakršnega koli razlikovanja.

V mnogih primerih pa se zgodi, da ljudje, ki trpijo zaradi napadov živčne lakote, zanikajo težavo, ki jih prizadene. Faza zanikanje  je zelo nevarno, ker če ga ne priznavajo, da imate težave je težko uporabiti za reševanje.

Zanikanje pa ima korenine v veliko resnejšem problemu:  nezmožnosti prepoznavanja dejavnika, ki je sprožil napade živčne lakote . Zaradi nezmožnosti opredelitve, katero čustvo ali dogodek je sprožil problem, je preiskava veliko bolj zapletena.

Na podlagi povedanega se razume, da je bistveno poskušati  ugotoviti natančen trenutek  ali  verigo dogodkov, ki so predstavljali vzrok , predvsem pa kritično in objektivno pogledati na svoj odnos do hrane, ki zavezuje prepoznati, kdaj je obrok motiviran z biološkimi potrebami in kdaj ne.

Zlasti ta točka postavlja še eno pomembno vprašanje: pogosto posamezniki, ki trpijo zaradi napadov živčne lakote, ne morejo razlikovati teh od dejanskega apetita.

Če se vzroki živčnih napadov lakote nanašajo bolj na psihično sfero,  ima lahko nezmožnost razločevanja pravega apetita iz krize  resne posledice na zdravje posameznika in na biološke mehanizme, ki uravnavajo človeški organizem, saj obstaja tveganje. ne zagotovijo prebavnemu sistemu potrebnega materiala, ko se pojavi potreba.

Seveda imajo vsi psihološki vzroki za  napade živčne lakote  jasne in resne  posledice na bioregulacijske mehanizme, ki nadzorujejo apetit . Zlasti stresne situacije ali neprijetna čustva so povezana s prisotnostjo kortizola , bolj znanega kot stresni hormon.

Če poenostavimo razpravo, po nekaterih študijah je stresni hormon neposredno povezan z odsotnostjo leptina, drugega modulatorja, ki deluje na ravni hipotalamusa in ustvarja občutek sitosti. Posledično, večji kot je stres, nižji je leptin in intenzivnejša je želja po jedi.

Očitno vse to vodi v začarani krog, iz katerega je težko pobegniti, saj – kot že rečeno – nesorazmerno uživanje hrane poraja občutke krivde, povezane tudi s povečano koncentracijo kortizola.

Zakaj moramo zdraviti živčne napade lakote?

Tudi če vaš primer nima elementov, potrebnih za prepoznavo resnične duševne motnje, je zelo pomembno, da poskušate nadzorovati napade živčne lakote.

Posledice teh napadov, tudi če se njihova pogostost sčasoma nekoliko zmanjša, so lahko resne.

Na primer,  ne smemo zanemariti občutkov krivde,  ki jih zaznamo po zaužitju. Veliko je ljudi, ki so zaradi občasnih napadov živčne lakote končali v vrtincu  veliko hujše  (in še bolj znane) duševne motnjebulimije .

Zato nikoli ne smemo zanemariti sporočil, ki jih telo oddaja, saj lahko predstavljajo pravo prošnjo po pomoči, ki jo lahko sprejmemo le z veliko volje.

Zdravila za živčne napade lakote

Kljub številnim težavam, povezanim z napadi živčne lakote, je na srečo na voljo več zdravil in rešitev. Glede na to, da če napadi postajajo čedalje pogostejši in intenzivni, je edina resnično verjetna rešitev, da se obrnete na strokovnjaka za človeško psihologijo, je zagotovo mogoče sprejeti zdravila, ki so sposobna odpraviti problem.

Domača zdravila za živčne napade lakote

Mnogi se sprašujejo, kako obvladati napade živčne lakote, hkrati pa le malokdo ve, da so se z leti razvile različne metode.
Osrednja točka zadeve je seveda sprožiti stanje duševnega dobrega počutja s  proizvodnjo endorfinov .

Zelo preprosto domače zdravilo v primeru napadov živčne lakote je poslušanje glasbe . Izbrana zvrst ni pomembna: dovolj je, da je po vaših željah.

Glasba in na širšem področju zaznavanje zvokov s človeškim ušesom vas lahko spravita v dobro voljo in spodbujata sproščanje endorfinov v kri. Ni presenetljivo, da se v zadnjem času v svetu psihologije vse bolj uveljavlja glasbena terapija, ki je  namenjena izkoriščanju zvočnih valov prav za zdravljenje določenih bolezni.

Znanost je, v nasprotju s tem, kar bi si lahko predstavljali, precej obsežna in zapletena ter je podprta z znanstveno produkcijo vsega pomena, tako zelo, da danes obstaja veliko strokovnjakov za zvok, ki sodelujejo z umetniki in glasbeniki pri ustvarjanju melodij, ki spodbujajo psihološko dobro počutje.

Podoben je govor umetnikom, ki predlagajo  naravne zvoke za pomiritev in sprostitev  (pomislite samo na tiktakanje dežja na oknih, zvok vetra ali valove morja, ki treščijo ob skale).

Očitno je za več podrobnosti priporočljivo, da se obrnete na  strokovnjaka v sektorju . Preden pa stopite v stik s strokovnjakom, je nedvomno mogoče poslušati svojo najljubšo glasbo ali pa poiskati kanale YouTube, ki jih vodijo ljudje, ki uporabljajo svoj glas in zvoke za pomiritev in sprostitev živcev.

Poleg tega se med zdravili, ki jih je treba uporabiti doma, raziskovalci precej strinjajo, da svetujejo ljudem, naj izrazijo svoje nelagodje. Če prepoznate, da imate živčni napad lakote, vendar ne morete razumeti, kaj je temeljno čustvo, je lahko dobra rešitev, da poskusite zapisati, kaj čutite v tistem trenutku.

Po mnenju strokovnjakov ima izražanje čustev verbalno ali na papirju podoben učinek kot seansa s terapevtom. Seveda je strokovnjak sposoben dati odgovor in dati spodbude, da izrazi svoje občutke, zato obe rešitvi nista primerljivi, vendar je uporaba papirja lahko odlično izhodišče.

Fizična aktivnost za obvladovanje živčnih napadov lakote

V zadnjih letih se je na srečo ne le v znanstveni skupnosti, ampak tudi v javnem mnenju uveljavil pomemben koncept:  šport je dober za um . Pravzaprav šport povzroča sproščanje endorfina, ki preprečuje delovanje kortizola. Poleg tega je telesna dejavnost zelo dobra za telo.

Čeprav se lahko vsak trening šteje za učinkovito pri odpravljanju težave, obstajajo nekatere discipline, ki so primernejše od drugih. Zlasti, kot je enostavno razumeti, so priporočljive predvsem orientalske dejavnosti, vključno z  jogo in meditacijo , katerih namen je priti v stik s svojo notranjostjo.

Poleg tega je z meditacijo mogoče doseči trdnejše duševno stanje, naučiti se tudi nadzorovati prihodnje napade živčne lakote, pa tudi učinkoviteje kopati v svoja čustva, da bi ugotovili sprožilne vzroke napadov.

Za učinkovito vadbo teh športov je očitno priporočljivo, da se zanesete na strokovnjake na tem področju. S predlogi specialista in ne z lastnimi rokami je pravzaprav mogoče hitreje priti do globljega znanja discipline, pri čemer ne le opazne rezultate, ampak tudi intenzivnejšo psihološko podporo.

Seveda se v tem kontekstu odlično prilegajo tudi tehnike meditacije, od katerih so nekatere popolnoma združene s športnimi disciplinami, vključno z jogo in pilatesom.

Na splošno je, kot je navedeno zgoraj, lahko kateri koli šport koristen za preprečevanje napadov živčne lakote. Zato je dobra praksa, da redno izvajamo telesno dejavnost, da poskrbimo za dobro počutje telesa in duha.

Boj proti boleznim, povezanim s hrano, s hrano

Zdi se nesmiselno, a za boj proti napadom živčne lakote je mogoče uporabiti tudi nekatera specifična živila. Natančneje, uživanje  hrane, ki lahko daje dolgotrajen občutek sitosti,  je lahko koristno za mehansko preprečevanje nastanka napadov živčne lakote.

Glavne sestavine v tem kontekstu so tiste, ki človeškemu telesu ne prinašajo veliko kalorij:  vlaknine . Te pravzaprav fermentirajo mikroorganizmi debelega črevesa, vendar se zaradi odsotnosti specifičnih encimov v črevesju ne absorbirajo.

Ko pa vlakna prispejo v želodec, pridejo v stik z vodo in nabreknejo ter zavzamejo  ves volumen, ki mu je na voljo .

Obstajajo tudi sestavine, ki lahko  vplivajo na žleze in nevrotransmiterje , kar povzroča dolgotrajen in intenziven občutek dobrega počutja. Samo pomislite na  temno čokolado , na primer, pa tudi na izvleček grenke pomaranče  in nekaj  zelišč .

Mnoge od teh sestavin so bile vključene v nešteto  prehranskih dopolnil,  ki zavirajo lakoto, ki poleg tega, da telesu zagotavljajo korist v drugih pogledih, pomagajo drastično zmanjšati napade živčne lakote.

Kot vedno, ko gre za prehranska dopolnila, pa ne smemo narobe razumeti: ta niso mišljena kot dokončna rešitev vseh težav, niti kot nadomestek za zdravo in uravnoteženo prehrano. Njihov prispevek je lahko odločilen, vendar le, če obstaja podpora trdne terapije.

Zaključki

Motnje hranjenja so številne in razširjene v današnji družbi, za katero so vse bolj značilni stres, tesnoba, razpoloženje in duševne težave. Nekatere od teh, vključno z anoreksijo in bulimijo, so precej znane, medtem ko se o napadih živčne lakote in njihovi resnosti manj govori.

Posebno pozornost je treba posvetiti napadom živčne lakote, ki imajo lahko pomembne posledice za zdravje posameznika. Pomoč psihologa je v najresnejših primerih nujno potrebna, medtem ko za občasne pojave – na srečo – obstajajo zelo veljavna zdravila.

Tudi kadar so napadi živčne lakote občasni, vendar redni, je pomembno, da poskušamo čim prej najti rešitev. Zanemarjanje težave lahko dejansko postopoma vodi v veliko resnejše in neprijetne situacije.

Morda vas bo zanimalo: