Kolike: kaj so, vrste, simptomi, vzroki in zdravila

Kolike: kaj so, vrste, simptomi, vzroki in zdravila

Izraz kolike pomeni nenadno, neznosno bolečino, v nekaterih primerih dobesedno neveljavno, ki lahko prizadene vsako osebo, ki pripada vsem skupinam prebivalstva. Gre za  izjemno akutne bolečine , ki imajo lahko zelo hiter potek  : to pomeni, da se vnetje manifestira nasilno, vendar na splošno traja v zaporedju sekund ali minut (običajno ne več kot 2) in nato počasi mine.
Glede na to, kje so kolike skoncentrirane, dobi posebno ime.

Razlikovanje na podlagi prizadetega območja je bistveno, saj ni skupnega vzroka, ki bi povzročil te nenadne bolečine, ampak nasprotno, glede na točko, na kateri se pojavijo, nam lahko omogočijo, da raziščemo specifične vzroke.
Na splošno pa  kolike prizadenejo tako prostovoljno kot nehoteno mišično tkivo . Mišice se v normalnih pogojih premikajo zahvaljujoč zapletenemu biološkemu mehanizmu krčenja in sprostitve, kolike pa niso nič drugega kot  nenadno in intenzivno krčenje , ki povzroči krč.

Kot lahko ugibate, zato kolike prizadenejo trebuh, črevesje, ledvice, jetra in druga tkiva.
Čeprav bolečina običajno mine v nekaj sekundah, je dobro vedeti, da se lahko razširi na okoliške predele in vname večje območje; poleg tega kolike pogosto spremljajo drugi podobni pojavi.
Tukaj je torej vse, kar morate vedeti o tej nadležni motnji, njenih vzrokih in možnih zdravilih.

Ledvična kolika

Kolike: kaj so, vrste, simptomi, vzroki in zdravila

Ledvične kolike  je bolečina, ki se običajno izraža v bližini ledvenem delu, ki se lahko razširi tudi v bližini popka. Gre za zelo silovito vrsto kolike, ki jo nekateri bolniki opisujejo kot udarec ali v najslabšem primeru vbod.
Neznosna bolečina je najmanj omejujoča, ledvične kolike pa na splošno spremljajo še drugi podobni pojavi.

Uporaba  protivnetnih zdravil tipa NSAID  je lahko koristna za  zaustavitev bolečine , vendar ne deluje na neposredni vzrok težave. Pravzaprav je dobro upoštevati, da so  kolike  le  manifestacija nelagodja v človeškem telesu , zato blokiranje bolečine ni koristno za rešitev težave.
Številne kolike, odvisno od mesta, kjer se nahajajo (in torej od vzroka njihovega sprožitve), spremljajo druge bolečine.

Ledvična kolika ni izjema: tisti, ki trpijo zaradi teh zelo akutnih krčev, običajno kažejo tudi bruhanje, slabost, tahikardijo, bledico in potrebo po uriniranju, ki jih pogosto spremlja občutek, da mehur ni popolnoma izpraznjen.
Glavni vzrok  ledvične kolike  je  prisotnost kamnov . Ledvični kamni so pravi kamenčki, kompleksi soli in mineralov, ki postanejo kompleksni, strdijo in  ovirajo majhne filtrirne membrane ledvic .

V najhujših primerih so kamni, ki nastanejo, tako veliki, da preprečujejo pretok tekočine in dobesedno blokirajo uriniranje; v drugih situacijah pa manjši kamni vstopijo v mikroskopske kanale in z ustvarjanjem prostora v njih povzročijo zelo močno bolečino.
Vzroki za nastanek ledvičnih kamnov, povezanih s kolikami, so številni: med temi so prekomerno uživanje oksalatov, vnos velike količine soli, slaba hidracija in nekateri predisponirajoči dejavniki genetske narave.

Trebušne kolike

Kolike: kaj so, vrste, simptomi, vzroki in zdravila

Med različnimi vrstami so med najpogostejšimi trebušni. Imajo zelo veliko razširjenost, saj so ti krči povezani z  motnjami v delovanju prebavnega sistema , med vzroki pa je lahko tudi preprosta prebavna motnja .
Kot je bilo omenjeno v predhodno napisanem članku, zato trebušne kolike prizadenejo celoten prebavni sistem: ne le debelo črevo in – bolj splošno – debelo črevo, okoli katerega je koncentrirana večina pojavov, ampak tudi črevesje, tanko črevo in želodec.

Tako kot pri drugih kolikah se tudi trebušna kolika pojavlja z nenadno, a izjemno intenzivno bolečino, ki se  lahko razširi od spodnjega dela trebuha do hrbta, spodnjega dela hrbta in celo dimelj . Na splošno imajo te kolike precej omejeno trajanje, čeprav so lahko med najbolj bolečimi.
Te lahko spremljata tudi slabost in bruhanje, med drugimi simptomi pa so lahko tudi povišana telesna temperatura, pa tudi dolgotrajna driska in napenjanje.

Določitev vzrokov za trebušne kolike je lahko težavna zaradi velikega števila dejavnikov, ki jih lahko povzročijo. Med najbolj znanimi vzroki je nedvomno Crohnova bolezen, še vedno malo znano kronično črevesno vnetje, katerega vzroki niso znani, a glede na to, kar je bilo nedavno dokazano v znanstvenih študijah, se zdi, da povečuje nagnjenost k raku debelega črevesa.

Drugi možni vzroki za trebušne kolike so  bakterijske okužbe  (natančneje v primeru zastrupitve s hrano ali zaradi mikroorganizmov, zaužitih s hrano), kakršne koli alergije na živila ali določene kategorije izdelkov, črevesna obstrukcija ali zmanjšanje črevesne površine.  Med vzroke so lahko celo  stres  in  nekatere vrste kile .

Po doslej povedanem lahko trebušne kolike povzročijo tako bolezni, ki prizadenejo posameznika kot tudi nepravilne prehranjevalne navade.
Na splošno je za lajšanje simptomov priporočljivo piti veliko vode, izogibati se potencialno dražeči hrani in pijačam (vključno s čajem in kavo) ter se ukvarjati s športom, saj lahko gibanje dodatno spodbudi cikel kontrakcij-sprostitev in poveča bolečino. kolik.

Divertikuloza kolik

Med različnimi vzroki, povezanimi s trebušnimi kolikami, je posebno stanje debelega črevesa:  divertikuloza kolik . Divertikule so majhni vhodi, prisotni v debelem črevesu, ki se lahko vnamejo ali zamašijo, kar povzroča ne le bolečino, temveč tudi nizko aktivnost bakterijske flore, ki je močno vključena v proces prebave (in ne samo).
Vsako vnetje ali perforacija teh pregibov povzroča zelo močno bolečino, na katero je treba posvetiti posebno pozornost. Poleg kolik so drugi simptomi, povezani z divertikulozo kolik,  krvavo blatorazdražljivost  in  težave pri iztrebljanju .

Kolike pri novorojenčkih

Kolike: kaj so, vrste, simptomi, vzroki in zdravila

Za  dojenčke so jok  brez očitnega razloga trpijo, verjetno, od  novorojenčkov kolike . Kolike z mlečno formulo so zelo pogoste, a jih ne manjka niti pri dojenih dojenčkih in ocenjujejo, da zboli 2 od 5 dojenčkov.
Ravno trebušne kolike prizadenejo odrasle, v nekaterih primerih z enako intenzivnostjo (kar pojasnjuje neprekinjen jok), tudi če so vzroki različni.

Zlasti otroci, mlajši od 3 mesecev, imajo prebavni sistem, ki še ni dovolj razvit, zato težko prebavijo kompleksno hrano, kot je mleko. Poleg tega se zdi, da je gastroezofagealni refluks povezan tudi z neonatalnimi kolikami.
Težko je razumeti, kako dojenčke spraviti skozi kolike, saj ni splošno priznane ali univerzalne rešitve, čeprav si pediatri po vsem svetu prizadevajo najti dokončno zdravilo.

Žolčne kolike

Kolike: kaj so, vrste, simptomi, vzroki in zdravila

To vrsto kolik prepoznamo tudi po imenu  žolčnika . Gre za bolečine, ki prizadenejo jetra, torej zgornji del hrbta, ki so v tem primeru tudi posledica morebitne prisotnosti soli.
Natančneje, žolčne kolike pa so posledica  kopičenja odvečnega holesterola , ki blokirajo delovanje jeter, kar predstavlja zelo resno grožnjo. Poleg tega je razlikovanje žolčne kolike od ledvične kolike preprosto: medtem ko se v drugem primeru bolečina nagiba k zmanjšanju, ko bolečina zadene jetra, se krč dviga in sega proti ramenom.

Žolčna kolika  je lahko opremljena tudi s posebnimi simptomi, vključno z zvišano telesno temperaturo, bruhanje in slabost. Zlasti povišane telesne temperature ne gre podcenjevati: če se pojavi v povezavi z žolčnimi kolikami, je dobro ustrezno posredovati, saj je visoka temperatura povezana s stalnim vnetjem, kar lahko kaže na perforacijo kanalov, ki prenašajo žolč v črevo, kar bi bil zelo nevaren zaplet. Drug simptom, ki je običajno povezan z žolčnimi kolikami, je dolgotrajna, svetla driska.

Natančneje, kaj pa so vzroki za žolčne kolike? Kot je razvidno iz sprožilnega vzroka težave, ki je presežek holesterola, je temeljni razlog za pojav teh bolečin  slaba prehrana . Po neaktivnem življenjskem slogu lahko uživanje veliko maščob in malo zelenjave povzroči kopičenje holesterola v krvi in ​​jetrih, kar poleg drugih motenj povzroči tudi pojav žolčnih kolik.

Ovarijske kolike

Kolike: kaj so, vrste, simptomi, vzroki in zdravila

Mnoge ženske se pritožujejo zaradi bolečin v bližini jajčnikov, ki se v nekaterih primerih prepoznajo kot kolike. Za razliko od vseh do sedaj predstavljenih  kolik na jajčnikih  so v nekaterih primerih fiziološke, čeprav se občutljivost nanje razlikuje od ženske do ženske. To je zato, ker se v mnogih primerih  kolike na jajčnikih  zaznajo  sredi menstrualnega cikla  (če je ta reden), kar ustreza izgonu jajčne celice iz folikla. Razlog za to bolečino je povezan z aktivnostjo folikla, ki se poveča in pride v stik z gostim kompleksom živcev, nato pa se po nekaj dneh sprosti.

Tudi v nosečnosti se  kolike na jajčnikih  lahko štejejo za  precej pogoste , zlasti v prvih mesecih: implantacija ploda v maternico in njegova kasnejša rast povzročata določen pritisk na jajčnike, kar povzroča zaznavanje bolečine.
Če se kolike na jajčnikih ne pojavijo niti med nosečnostjo niti sredi menstrualnega ciklusa, se je priporočljivo posvetovati s specialistom.

Med drugimi vzroki za kolike na jajčnikih so lahko ciste, pa tudi neoplastične formacije, ki jih je treba takoj zdraviti. V mnogih primerih pa so nefiziološke ovarijske kolike pomotoma povezane s tem tkivom, saj so lahko lumbago, slepiča ali črevesne kolike, ki se razširijo in dosežejo reproduktivni organ ter dajejo vtis, da je vir.
Nazadnje so tu še druge patologije oziroma težave, povezane s kolikami na jajčnikih, med njimi pa so žal spontani splav, zunajmaternična nosečnost ali endometritis.

Mnogi od teh pojavov niso neposredno povezani s slabo navado ali določenim vedenjem, zato jih ni mogoče predvideti. Edina rešitev za zmanjšanje verjetnosti nastanka enega od teh vzrokov za kolike na jajčnikih je zdrav in aktiven življenjski slog, uravnotežena prehrana in izogibanje virom stresa, kolikor je le mogoče.

Pogosta vprašanja Pogosta vprašanja

✅ Kaj so kolike?

To so zelo akutne bolečine, spremenljivega trajanja, vendar na splošno kratke in občasne, ki prizadenejo različna tkiva.

✅ Zakaj nastanejo kolike?

Kolike so manifestacija težave s strani telesa, zato je treba identificirati prizadeto območje, da bi izsledili vzroke.

✅ Kako lahko kolike prepoznamo?

Kolike prepoznamo, ker imajo zelo hiter potek, s srednjo do visoko intenzivnostjo bolečine.

✅ Kdaj naj vas skrbi kolike?

Kolike so zaskrbljujoče, če so pogoste in so povezane z drugimi simptomi, povezanimi s specifičnim območjem, na katerem se pojavljajo.

✅ Kaj vzeti za kolike?

Za blokiranje bolečine je mogoče uporabiti nesteroidna protivnetna zdravila; ne pozabite pa, da ta zdravila odpravljajo bolečino, ne delujejo pa na vzrok.

✅ Kdaj minejo kolike?

Trajanje kolike je običajno zelo kratko, vendar so te lahko občasne, zato lahko ti krči trajajo več ur.

✅ Kaj storiti za kolike?

Najprej je treba obiskati zdravnika, jih natančno locirati in se nato obrniti na specialista za odpravo sprožilnega vzroka.