Izpadanje las: vzroki, simptomi, zdravila in kdaj skrbeti

Izpadanje las: vzroki, simptomi, zdravila in kdaj skrbeti

Izpadanje las: kaj je in kaj povzroča

Izpadanje las je izguba las, ki pogosto ni zelo dosledna, a v nekaterih primerih je intenzivna in očitna, ali dlake, ki se držijo lasišča, ki jih tvorijo zelo odporne beljakovine, vključno s  keratinom . Fenomen izpadanja las vključuje  izgubo vlaken, ki se začnejo iz čebulice , zato je treba izključiti vse primere, pri katerih se lasje nagibajo k lomljenju.

V normalnih pogojih lasje pokrivajo celotno lobanjo človeka in ocenjuje se, da je  na kvadratni centimeter približno 150 dlak , čeprav se lahko to število v določenih primerih znatno zmanjša.
Le v nekaterih primerih je mogoče prepoznati natančen vzrok za izpadanje las  (še posebej, če je precej intenzivno), v večini primerov pa gre za  fiziološko in večfaktorsko stanje .

V zvezi s tem je dobro našteti nekaj glavnih razlogov za izpadanje las, ki vključujejo tako pogoste kot fiziološke pojave ter natančneje začrtana stanja, ki jih je mogoče pripisati določenim dejavnikom.

Stres med vzroki za izpadanje las

Zdaj je znano, da je  stres glavni vzrok za redčenje las . V tem primeru dejansko izpadanje las deluje kot pravo odzivno orodje  organizma , ki poudarja težko situacijo, skozi katero se preživlja.

Biokemični mehanizem, na katerem temelji ta verižna reakcija, je mogoče pripisati  testosteronu . Koncentracija testosterona v krvi je namreč pozitivno povezana z rastjo las; v obdobju stresa pa se  raven testosterona zmanjša  (in to dokazuje tudi pomanjkanje libida, ki prizadene veliko posameznikov v teh situacijah), kar povzroči  izpadanje las , ki je bolj ali manj izrazito, odvisno od subjekta.

Ta mehanizem tudi pojasnjuje, zakaj so  ženske bolj izpostavljene izpadanju las v obdobjih stresa : čeprav so moški na splošno bolj prizadeti zaradi tega pojava, je pri ženskah raven testosterona fiziološko nizka (v nasprotju z androgeni), zato stresorji menstruacije povzročajo nadaljnje zmanjšanje. , kar vodi do večje izgube las.

Izpadanje las: vloga sezone

V živalskem kraljestvu je pojav izpadanja dlake v določenem času precej pogost. Je  obrambni mehanizem,  ki ga živali uporabljajo za intenzivnejšo rast novih las, potrebnih za  zaščito pred zimskim mrazom . To pravzaprav tudi pojasnjuje, zakaj se pojav pogosteje pojavlja jeseni.

Najverjetneje je  sodobni človek ta mehanizem podedoval iz antičnih časov , med katerimi ga je uporabljal iz istega razloga kot živali. Na srečo danes te potrebe ni več, zato je izpadanje las intenzivnejše kot v drugih letnih časih, vendar ne preveč očitno.
Zato jeseni in spomladi ni razloga za skrb, če ste priča intenzivnejšemu izpadanju las kot v drugih letnih časih: v večini primerov gre za povsem fiziološki proces.

Seboroični dermatitis med vzroki za izpadanje las

Eden od vzrokov, ki je neposredno povezan z izpadanjem las, pa tudi bolj specifično stanje, ki prizadene po zadnjih ocenah približno 5 % svetovnega prebivalstva, je  seboroični dermatitis .

To stanje se pojavlja predvsem pri  dojenčkih  (za katere je znano kot «pokrovček») in otrocih, lahko pa prizadene  tudi odrasle  in povzroči  močno izpadanje las .

Povzročitelji, ki povzročajo seboroični dermatitis, še niso jasni: domneva se, da je nekaj  genetskega prispevka , med vzroki pa je tudi verjetna  vpletenost imunskega sistema , ki bi lahko povzročil neželen odziv. Posledica tega je sprememba sestave sebuma z relativnim nastankom skorje in izpadanjem las.

Psoriaza, lupus in druge motnje, ki povzročajo alopecijo

Intenzivno izpadanje las lahko z enim povzroča tudi  motenj imunskega sistema , vključno z  luskavico in lupusa , npr. V teh primerih lahko alopecija postane  brazgotina  (s popolno izgubo lasne čebulice) in prizadene velika področja lobanje. To so nedvomno zelo specifična stanja, pa tudi resna in težko rešljiva, zaradi  ponavljanja  teh stanj, pri katerih nejasna vpletenost imunskega sistema otežuje iskanje ad hoc zdravila.

Izpadanje las pri moških

Izpadanje las pri moških , ko ne doseže pretirano očitnih razsežnosti, je  težko zaznati . To je predvsem posledica dejstva, da imajo moški posamezniki ponavadi  zelo kratke lase , zaradi česar je težko zaznati izgubo beljakovinskih vlaken iz lasišča. Redčenje las pri moških je najbolj opazno, ko se začnejo pojavljati lise.

Na koncu je treba povedati, da so  moški posebej izpostavljeni problemu izpadanja las, in sicer zaradi povsem genetskih vzrokov . Dejansko lahko z leti veliko moških prizadene androgenetska alopecija, povezana z zmanjšanjem hormona v obtoku, ki lahko prizadene čelni predel, nekatere točke ali pogosteje področje vertex.

Poleg tega je po nekaterih podatkih inštituta Helvetico Sanders  Italija med 10 državami z največ moškimi, ki jih prizadene plešavost na svetu , saj ta težava prizadene več kot 8 milijonov moških vseh starosti.

Izpadanje las pri ženskah

Na splošno (čeprav ne vedno) lahko ženske veliko hitreje poudarijo izpadanje las kot moški, pa naj gre za fiziološke pojave ali posebne pogoje. To je posledica povsem družbenih razlogov, torej povezanih z dejstvom, da ženske lasem namenjajo več pozornosti kot moški, ne da bi upoštevali, da izpadanje las povzroči zmanjšanje volumna las, kar je zlahka opazno.

Ženske lahko na primer opazijo nenavadno izpadanje las preprosto tako, da jih počešejo in opazujejo, koliko vlaken se drži krtače.
Kot smo že omenili, je redčenje las v nekaterih obdobjih ali v času stresa fiziološko, vendar obstajajo tudi  nekatere življenjske faze, ki povečujejo verjetnost izpadanja las.

Dejansko se  po menopavzi  koncentracija testosterona močno zmanjša, kar vodi do  poudarjenega izpadanja las , pa tudi do oslabitve vlaken, ki se še vedno držijo lasišča.

Izpadanje las pri otrocih

Otroci so v vseh fazah njihove rasti (do adolescence) podvrženi stalni spremembi las. Na primer, vsi dojenčki se ne rodijo z lasmi in tisti, ki pridejo na dan z gostimi lasmi, so  usojeni, da jih večino izgubijo  v nekaj mesecih: to je  neonatalna alopecija , v večini primerov povsem normalna.

Poleg tega je v najbolj intenzivnih fazah rasti precej pogost pojav izpadanja las pri otrocih, saj telo nagiba k usmerjanju energije in prehranskih virov v druge sisteme in tkiva, ki predstavljajo večjo potrebo.

Izpadanje las: kdaj je treba skrbeti?

Na tej točki se verjetno sprašujete, kdaj vas skrbi. Na splošno je  treba posvetiti več pozornosti,  če se alopecija pojavlja  obilno  in v  obdobjih, ki niso fiziološko povezana s tem pojavom , ali če izpadanje las  ni enakomerno porazdeljeno  (ampak je v zaplatah) in prizadene tudi trepalnice in obrvi ali druga področja kože. telo.

Redčenje las je treba bolj skrbno opazovati, če opazimo hkratno  izgubo konsistence vlaken , pa tudi če se pojavijo drugi kožni izpuščaji, za katere se morda zdi, da niso povezani z alopecijo.

Prehrana za omejevanje izpadanja las

Ker so lasje v glavnem sestavljeni iz  keratina,  ki je beljakovina, mora prehrana za omejitev pojava alopecije temeljiti na  dušikovih snoveh . Glavni  viri beljakovin  morajo biti  rastlinski  (predvsem soja in stročnice), ki jih redno menjajte z živalskimi viri, vključno z rdečim mesom, belim mesom in jajci.

K vsemu temu je treba poleg tega dodati vire  vitaminov skupine ali B ter mineralov, saj so te snovi nujne za delovanje encimov, odgovornih za izgradnjo las. To pomeni, da v prehrani ne smejo manjkati  fermentirani izdelki,  mastne ribe in gomolji , vključno s krompirjem.

Poleg tega s čisto kaloričnega vidika ni treba drastično zmanjšati vnosa kalorij, saj bi to lahko bil vir stresa in neposredno povzročilo redčenje las.

Izpadanje las: možna zdravila

Na srečo je medicina ponudila več orodij za boj proti temu grdemu pojavu. Seveda pa je farmacevtska industrija poleg pravih zdravil zagotovila tudi  posebne dodatke , katerih namen je  povečati moč nekaterih naravnih učinkovin proti izpadanju las . Tu so torej glavna zdravila za boj proti alopeciji.

Izpadanje las: farmacevtska zdravila

Med molekulami, ki se uporabljajo za preprečevanje izpadanja las, zlasti pri moških, je  minoksidil . Ta aktivna sestavina deluje  proti alopeciji areati in bi morala pokazati svoje učinke v nekaj tednih uporabe.

V nekaterih primerih se lahko uporabijo tudi  specifična protivnetna zdravila , ki lahko preprečijo neželeni imunski odziv, vključno z  betametazonom ; pomanjkljivost te snovi pa je, da povzroči rahlo srbenje na območju uporabe.

Končno, če je  problem  je  hormonski , je treba zateči k  posebne terapije , po nasvetu svojega zdravnika.

Naravna zdravila in prehranska dopolnila za izpadanje las

Poleg beljakovinskih snovi, ki jih telo potrebuje za sintezo novih las, obstajajo tudi nekatera živila, ki lahko spodbudijo encimsko aktivnost. Gre na primer za aloe vero , katere sok  globoko neguje tako čebulo kot lase ter jih odlično krepi; Kot alternativo aloe veri lahko uporabite tudi kano  (ki deluje tudi kot barvilo) in avokadovo olje , ki kožo pomirja in hrani.

Seveda prehranska dopolnila, ki so narejena za boj proti izpadanju las, temeljijo na teh (in drugih) sestavinah, ki pa so  spremenjene tako,  da so  bolj dostopne in lažje uporabne za človeško telo .

Pred kratkim smo napisali članek o Profolanu , zelo dobrem dodatku za izpadanje las.

Poleg dodatkov velja omeniti tudi losjone v spreju proti izpadanju las, ki so danes zlahka dostopni na trgu, veljajo za eno najboljših zdravil, saj zaradi možnosti neposrednega nanašanja na kožo in lase na homogen način, so sposobni hitro in učinkovito prenašati lastnosti, na primer losjon te vrste je znani » ReCrescita Forte «.

Morda vas bo zanimalo: