Mikoza nohtov: simptomi, vzroki, zdravila in naravna zdravila

Mikoza nohtov: simptomi, vzroki, zdravila in naravna zdravila

Gobe ​​niso samo užitni izdelki, ampak tudi mikroorganizmi, ki se v mnogih primerih izkažejo za uporabne za človeka.

Mnoge od teh gob se dejansko uporabljajo za fermentacijo hrane, nekatere pa živijo tudi v človeškem organizmu.

Ko pa se poruši občutljivo ravnovesje v mikrobnih skupnostih ali če se patogene vrste ukoreninijo v organizmu, lahko opazimo škodljive posledice. Ena od teh je glivica na nohtih, znana tudi kot onihomikoza.

Tukaj je vse, kar morate vedeti o tem stanju.

Mikoza na nohtih: kaj je to

Mikoza nohtov: simptomi, vzroki, zdravila in naravna zdravila

Mikoza nohtov, v tehničnem žargonu znana kot onihomikoza , je stanje, ki se pojavi z začetno spremembo barve nohtov  in s kasnejšo izgubo konsistence , ki se lahko razvije, če ne sledimo ustreznemu zdravljenju, v njihovem  popolnem padcu .

To je stanje, ki ima precej visoko incidenco, z vrednostmi v odstotkih med 35 in 50%. Zdi se, da verjetnost, da se boste morali vsaj enkrat v življenju soočiti z onihomikozo, ni odvisna od narodnosti, prehranjevalnih navad, indeksa telesne mase in drugih spremenljivk, ki se nanašajo na subjekte, razen na spol:  pravzaprav imajo moški bolj nagnjenost  k mikozi. izrazite nohte kot ženske.

Z mikrobiološkega vidika je  mikoza nohtov prava okužba , ki jo za razliko od bakterijskih povzročajo glive, znane tudi kot glive. Povzročitelj, ki je podlaga za to stanje, je v mnogih primerih skupni komenzal človeškega organizma.

Nohti na rokah in nogah so vse prej kot sterilni predeli, nasprotno, na njih živi nešteto mikrobnih vrst, ki živijo v razmerah ravnotežja in ki v normalnih pogojih ne povzročajo mikoze.

Iz nekega razloga pa se lahko  spremeni mikrobno ravnovesje , kar vodi v večji razvoj določene vrste, ki lahko prevladuje nad drugimi in  vdre v druga tkiva , vključno z nohti na rokah in nogah.

Glivice na nohtih na nogah so običajno pogostejše kot na rokah, vendar je veliko ljudi, ki jih prizadene to drugo stanje.

Mikoza nohtov: simptomi

V ravnotežnih pogojih glivice na nohtih ne kažejo nobenih znakov na nohtih. Glede na velikost mikroorganizmov pa je okužbo mogoče opaziti šele takrat, ko je že intenzivna in obsežna.

Eden glavnih  simptomov mikoze nohtov na rokah  in nogah je sprememba njihove  barve . Ker okužbo povzročajo mikroorganizmi, ki se običajno nahajajo v zunanjih delih telesa, se običajno manifestira od vogalov. Opažena je prva kromatska variacija: običajni bledo rožnati nohti so videti rumenkasti, v redkejših primerih bel ali z rdečimi ali rjavimi lisami.

Čez dneve je mogoče opaziti zelo hitro spremembo barve, pa tudi razširitev prizadetega območja, kar kaže na širjenje glive.

Posebnost simptomov glivic na nohtih je sprememba konsistence okuženega tkiva. V prvi fazi  po razmnoževanju mikroorganizma dejansko  noht postane debelejši  in očitno bolj odporen in kompakten. Po nekaj dneh pa pride do  nasprotnega pojava in  tkanina se  ob stiku zlahka drobi, s čimer postopoma izpostavi spodnji del, ki bi ga v normalnih pogojih moral zaščititi.

Drug precej pogost simptom v primeru glivic na nohtih je  neprijeten vonj, ki vpliva na okuženo območje . Zlasti v naprednejših fazah onihomikoze se pravzaprav mikroorganizmi navadno prehranjujejo s kalcijem v nohtih, metaboliti, ki jih proizvajajo, pa imajo neprijeten in, nasprotno, zelo oster vonj.

Poleg tega v začetnih fazah onihomikoze ni bolečine (le v nekaterih primerih je mogoče zaznati bolj ali manj intenzivno srbenje); pri naprednejših pa se lahko ob vsakem gibu roke ali stopala pojavi občutek nelagodja ali bolečine, ki je posledica izpostavljenosti kože pod nohtom, ki je bogata z živčnimi končiči .

Mikoza nohtov: vzroki

Mikoza nohtov: simptomi, vzroki, zdravila in naravna zdravila

Da bi vedeli, kako zdraviti glivice na nohtih, je treba najprej poznati vzroke, izvesti ustrezno preventivo.

Kot smo že omenili, je povzročitelj na splošno gliva (ali skupina mikroorganizmov), ki naravno prebiva na koži, tudi če ni invazivna. Večinoma gre za vrste iz rodov Aspergillus in Candida.

Pravi vzrok pa je iskati v dejavnikih, ki povzročajo povečanje količine in presnovne aktivnosti omenjenih mikrobov.
Eden glavnih vzrokov za mikozo nohtov na nogah je  uporaba tesne in slabo zračne obutve .

Pravzaprav je dobro vedeti, da so ti mikroorganizmi sposobni živeti tudi v odsotnosti kisika in da imajo raje topla (s temperaturami med 35 in 40 °C) in vlažna okolja. Jasno je, da vam uporaba pretesnih čevljev ali nogavic, ki slabo dihajo, omogoča popolno poustvarjanje teh pogojev.

Seveda pa  oslabljen imunski sistem  (na primer po jemanju antibiotikov) ali neuživanje potrebnih vitaminov in mineralnih kompleksov povzroči povečano verjetnost za onihomikozo.

Vendar pa doslej povedano ne pojasnjuje, zakaj lahko nastanejo glivice na nohtih. Pravzaprav so med vzroki za glivične okužbe lahko tudi majhni ureznini, tudi plitvi. V teh primerih  lahko patogene glive, ki so prisotne na koži, prodrejo pod noht , kar povzroči manifestacijo zgoraj opisanih simptomov. Tudi odstranjevanje obnohtne kožice, še posebej, če se izvaja z neustrezno steriliziranimi pripomočki ali z zobmi, je lahko na dnu obolelih nohtov.

Tudi v zvezi z onihomikozo palca na nogi je treba vedeti, da je med glavnimi vzroki uporaba  skupnih prh in garderob  – ali bolj na splošno prostorov, odprtih za javnost in premalo razkuženih – brez potrebnih previdnostni ukrepi. Glivična okužba se pri mnogih ljudeh pojavi po bosonogih prhah v telovadnici ali po kopanju v bazenu.

Poleg tega so na splošno med dejavniki tveganja, povezanimi z onihomikozo:

• nizka imunska obramba;
• visoka starost (iz istega razloga kot zgoraj);
• sladkorna bolezen;
• luskavica (malo znana avtoimunska bolezen, ki se pojavi s pojavom krast in madežev na koži).

Zdravila proti glivicam na nohtih

Mikoza nohtov: simptomi, vzroki, zdravila in naravna zdravila

Po razjasnitvi možnih vzrokov okužbe prstov na rokah in nogah je dobro poznati zdravila.

Zdravljenje mikoze nohtov, tako na rokah kot na nogah, ni zapleteno, na voljo pa so tako farmacevtska kot naravna zdravila. Vendar pa je že ob prvih simptomih dobro zdraviti glivico na nohtih, saj, čeprav ni tvegana bolezen, lahko v primeru zanemarjanja povzroči resnejše okužbe nohtov, izpadanje le-teh in zaplete različnih vrste.

Tukaj je torej, kako zdraviti glivice na nohtih.

Zdravila proti glivicam na nohtih

Za zdravljenje glivic na nohtih se lahko uporablja protiglivično sredstvo  . Dejansko so to zdravila, ki vsebujejo molekule, katerih glavni učinek je zdesetkati mikrobno populacijo na osnovi okužbe in jo vrniti na normalno raven. Protiglivično zdravilo torej lahko deluje natanko kot antibiotik.

Za razliko od zdravil, ki se asimilirajo peroralno, je dobro vedeti, da obstajajo  laki za glivice na nohtih . To so torej posebni losjoni, ki jih je treba nanašati lokalno.

Med najpogosteje uporabljenimi učinkovinami je  itrakonazol , molekula, ki deluje fungistatsko na celotno populacijo in je sposobna bolj specifično delovati na rodu Candida; med zdravili, ki jih je mogoče asimilirati peroralno, pa je  flukonazol .

Te pomožne snovi v kombinaciji z drugimi, da bi izvedle sinergijsko delovanje, lahko najdemo v običajnih zdravilih brez recepta.

Mikoza nohtov: naravna zdravila

Poleg upoštevanja dobrih higienskih pravil in ohranjanja visoke imunske zaščite je dobro vedeti, da obstajajo tudi naravna zdravila proti glivicam na nohtih. Zdravljenje mikoze nohtov je pravzaprav lahko sestavljeno iz uporabe  naravnih pomožnih snovi, kot je olje čajevca , ki ne samo prikriva slabe vonjave, ampak ima tudi fungicidno delovanje. Lahko se nanese 2 ali 3-krat na dan neposredno na okuženo območje.

Lahko pa si naredite  kopeli za noge  ali potopite roke v raztopino  2/3 vode in 1/3 kisa . V slednjem je v visokih koncentracijah ocetna kislina, ki ustvarja sovražno okolje za glive. Samo namakajte roke ali noge za 15 minut, enkrat na dan.

Protiglivične kreme

Veljavno zdravilo proti glivicam na nohtih (onikomikozi) je uporaba posebnih krem, ki zelo pogosto vsebujejo žveplo, salicilno kislino in olje čajevca, kot je krema Keraderm, o kateri smo govorili v tem članku .

Samoumevno je, da je v primeru, da po uporabi naravnih zdravil ne opazimo izboljšanja, nujno uporabljati zdravila.

Pogosta vprašanja Pogosta vprašanja

✅ Ali so glivice na nohtih nalezljive?

Da, a da pride do okužbe, se mora okuženo območje dotakniti kože druge osebe.

✅ Kako se prenašajo glivice na nohtih?

Mikoza se lahko prenaša prek nesanitarnih javnih mest (bazeni, telovadnice itd.); z uporabo okuženih nogavic ali čevljev se lahko okužba razširi na druge zdrave nohte.

✅ Ali so glivice na nohtih boleče?

Sama mikoza ne povzroča bolečin. Če pa prevzame hudo obliko, lahko povzroči izpadanje nohta in posledično občutek bolečine.

✅ Kdo zdravi glivice na nohtih?

V večini primerov zadostuje uporaba ad hoc zdravila. V najresnejših primerih pa bo morda treba kirurško posegati.

Morda vas bo zanimalo: