Ginkgo biloba: lastnosti, kontraindikacije in uporaba rastline

Ginkgo biloba: lastnosti, kontraindikacije in uporaba rastline

Ginkgo biloba, botanična vrsta , za katero se domneva, da je med najstarejšimi obstoječimi na obličju Zemlje, pa tudi edini preživeli primerek iz družine Gingkoine , je drevo, ki lahko doseže do 40 metrov v višino in 1 meter v premeru. .

Njen videz na Zemlji sega pred približno 200 milijoni let in obstaja veliko uporab, ki jih uporabljajo azijska ljudstva – zlasti Japonci -. Raziskovanje funkcij ginka je v veliki meri posledica njegove neverjetne dolgoživosti : pravzaprav obstajajo primerki tega drevesa izpred približno 1000 let. Ravno zaradi tega je rastlina sestavni del japonske tradicije , sčasoma pa se je uveljavila tudi na Zahodu , kjer jo danes uporabljajo v različnih formulacijah.

V zvezi s tem je pravzaprav dobro vedeti, da je na trgu veliko vrst izdelkov na osnovi ginka bilobe. V lekarni in zeliščarnici je zagotovo mogoče pridobiti liste , tako takšne kot so posušene, možno pa je tudi pridobiti semena ali rastlino namestiti na svoj vrt, saj je drevo zelo odporno na vremenske vplive in smog. in se odlično prilagaja vsem vrstam terena.

Vendar pa je v zadnjem času uporaba Ginko bilobe postala zelo razširjena kot osnovno načelo prehranskih dopolnil in kapsul . Vse te izdelke seveda zlahka najdete na spletu , v nekaterih specializiranih trgovinah pa je možno kupiti tudi plodove , ki na vrhuncu zrelosti pridobijo zelo neprijeten vonj .

Tukaj je torej vse, kar morate vedeti o vrsti Ginkgo biloba in njeni uporabi.

Ginkgo biloba: lastnosti in koristi

Ena od glavnih značilnosti Ginkgo bilobe je zelo visoka koncentracija flavonoidov , tako v plodovih kot v listih in semenih. Nekatere od teh snovi so edinstvene za rastlino, zato so znane kot ginkolidi. Kar zadeva seme, se te snovi kopičijo izključno v najbolj zunanjih plasteh, medtem ko ima srce alkalodijo , znano kot ginkotoksin, ki negativno vpliva na zdravje ljudi.

Funkcije, ki jih ti terpeni izvajajo na zdravje človeka, so raznolike . Na splošno terpeni delujejo antioksidativno in posledično pomagajo pri preprečevanju prostih radikalov in odpadkov, ki se kopičijo v človeškem telesu. Flavonoidi in druge kemične spojine, ki jih vsebuje rastlina Ginkgo biloba, pa imajo še eno lastnost, in sicer imajo vazodilatacijski učinek .

Mnoge od teh spojin so pravzaprav še posebej primerne za zdravljenje krčnih žil , saj imajo lastnost obnavljanja in krepitve sten krvnih žil .

Poleg tega so nedavne študije osredotočajo na potencialnega preventivni učinek pred nastopom nekaterih oblik raka na flavonoidov iz listov te rastline, čeprav danes je znano, z gotovostjo trditi, da so to lahko omeji pojav » s nvecchiamento celico .

Ginkgo biloba: za kaj je to? Tukaj so njegove uporabe

Rastlina Ginkgo biloba se zaradi svojih antioksidativnih in vazoprotektivnih lastnosti lahko uporablja na različnih področjih. Eden od posledic slabega krvnega obtoka v človeškem telesu je nedvomno pojav vrtoglavice, ki pri nekaterih osebah poleg pogoste tudi onemogoča.

Z jemanjem prehranskega dopolnila na osnovi ginka bilobe ali z odvarkom iz njegovih listov je mogoče omejiti to težavo.

Druga stanja, ki so potencialno povezana z vensko insuficienco, so tudi demenca in težave pri pomnjenju dogodkov, pojmov in situacij, zato je rastlina lahko uporabna tudi pri reševanju teh motenj v živčnem sistemu.

Poleg tega, čeprav rastlina ne vsebuje snovi z ustreznim afrodiziakalnim učinkom, se lahko uporablja za povečanje poželenja . To funkcijo ponovno pripisujemo njenemu vazoprotektivnemu učinku: s pospeševanjem krvnega obtoka namreč terpeni, ki jih vsebuje rastlina, spodbujajo pretok krvi proti erogenim conam tako moškega kot ženskega telesa, povečujejo njihovo občutljivost in dajejo prednost erekcijo v primerih erektilne disfunkcije  in povečane spolne želje .

Poleg tega je lahko vazodilatacijski učinek uporaben pri zdravljenju tinitusa ( zvonjenje v ušesih ), zlasti če so objektivni in jih je zato mogoče pripisati okvarjenemu delovanju krvnih žil v ušesu. In seveda se njeni učinki kažejo tudi pri zdravljenju hemoroidov in drugih sluznic ter krčnih žil.

Med vsemi alkaloidov, ki vsebuje ginko biloba, obstaja še zlasti, da vzbuja interesu: ginkgolide B .

Ta kemična spojina pravzaprav deluje v določenem smislu kot antihistaminik , saj deluje kot antagonist trombocitnega faktorja in tako zavira številne vnetne procese, zlasti prizadene dihala. Zlasti ginkolid B osvobaja bronhije in pljuča .

Ginkgo biloba: kontraindikacije

Pred uporabo rastline, tako v naravni obliki kot kot dodatek, se je priporočljivo posvetovati z zdravnikom.

Izvlečki rastline imajo namreč moč interakcije z nekaterimi zdravili (zlasti s tistimi, ki delujejo na srčno-žilni sistem), pri čemer okrepijo ali omejujejo njihove učinke.

Če pa ne jemljete zdravil, lahko zloraba listov Ginkgo bilobe povzroči razpoke aterosklerotičnih plakov, kar poveča verjetnost srčnega infarkta in možganske kapi, zlasti pri debelih osebah.

Poleg tega lahko prekomerno uživanje prekomerno poveča krvni obtok, kar povzroči pojav hitrega srčnega utripa in s tem povezanih pojavov. Poleg tega so bile zabeležene, čeprav redke, nekatere alergijske reakcije na načela, ki jih vsebuje rastlina, zlasti na ravni kože.

Akutne negativne učinke lahko opazimo tudi v primeru zaužitja prevelikega odmerka alkaloidov, ki jih vsebuje rastlina, vključno z bruhanjem, glavobolom in pravzaprav hitrim utripom srca.

Prav tako je dobro biti pozoren na semena, saj so užitne le skrajne zunanje plasti, notranje pa vsebujejo toksin, ki lahko povzroči izgubo zavesti in krče.

Končno, ni priporočljiva za uporabo pri nosečnicah ali doječih ženskah.

Zaključki

Skratka, rastlina Ginkgo biloba ima izjemne in zelo zanimive učinke, ki v zadnjih letih pritegnejo pozornost akademskih raziskav. Da pa bi kar najbolje izkoristili njegove lastnosti, ga je najbolje uživati ​​zmerno in pod strogim nadzorom zdravnika.